ייבוש מזון – מהמטבח הפרטי אל בתי הקפה

 

מאת: מאמנת לאורח חיים בריא, מנחת סדנאות, עיתונאית ובעלת הבלוג Nature Tali. 

 

נתחיל בסיפור קצר, באחד הימים בתקופת נשיאותו של ברק אובמה (נשיא ארה"ב הקודם לדונלד טראמפ), קיבלנו באופק חדש טלפון בהול ממלון המלך דוד. הסתבר שברק אובמה מגיע לישראל, הוא כמובן צפוי להתארח במלון המלך דוד בירושלים, וכחלק מהפמליה מגיע גם השף האישי שלו. מבקשת המלון התברר שמייבש מזון היה ציוד הכרחי במטבח של הנשיא האמריקאי, ולמלון המלך דוד לא היה אותו. אנו כמובן מיהרנו לספק מוצר מתאים לשביעות רצונם. מקרה זה הינו דוגמא אחת מיני רבות לשינוי המתחולל בעולם באשר לתזונה בריאה, שכבר מזמן אינה רק נחלת הטבעונים, או המשוגעים לדבר.

Excalibur-Apples-New-Horizon-Health-Magazin-750-450

אם אתם נמנים עם חובבי התזונה טבעית ובריאותכם חשובה לכם, ודאי שמעתם לא פעם על נפלאותיה של תזונת הרואו פוד, הדוגלת באכילת מזון בצורתו הטבעית, ללא עיבוד וחימום מעל 45 מעלות, לשם שמירת הויטמינים, חומצות השומן והאנזימים שבמזון.

אם אתם מסתקרנים לגבי מעבר לתזונת רואו פוד אך עדיין לא מסוגלים לוותר על קפה, לחם ומזון מן החי, אתם לא לבד! אכן מדובר באתגר תזונתי שעלול להגביל אתכם בשגרת היומיום ולנטרל את הספונטניות התזונתית שהורגלתם אליה עד כה וזו בהחלט לא המטרה של תזונה בריאה בראייה הוליסטית.

החדשות הטובות הן שלא צריך למהר להחליט ואין סיבה להגביל ולסייג את התזונה שלנו לרואו פוד בלבד. אפשר לשוטט בנינוחות בין עולמות התזונה הבריאה, לשלב בין האסכולות השונות, לחקור ולהתנסות ובסופו של דבר לבחור לצעוד באפיק קולינארי שמתאים לנו ומשרת את גופנו ואת אורח החיים שלנו בדרך ראויה שמסבה לנו שלווה גופנית ומנטאלית לצד הזנה טובה.

אם החלטתם לטבול בעולם הרואו פוד חשוב שתדעו שמעבר ליתרונותיו התזונתיים יש לא מעט יתרונות קולינאריים מפתיעים: מזון רואו פוד הוא מזון מלא בחיות וחיוניות הבאים לידי ביטוי בטעמו העמוק והעוצמתי של  המזון ובתחושה המרוממת שנלווית לאכילתו.

הדבר נכון לגבי פירות מיובשים, קרקרים, אבקות מרק, קציצות ואפילו לחמים ועוגיות! זה לא דומה לשום דבר שיוצא מהתנור שלכם ולא נראה כמו שום מנה מאודית שיוצאת מהווק אל הצלחת! למייבש מזון יש קסם מסוג אחר וברגע שחווים אותו מתקשים להפסיק.

Excalibur-Veg-New-Horizon-Health-Magazin-750-450

 

אז מהו מייבש מזון?

מייבש מזון הינו מכשיר חשמלי, אח לתנור, לטוסטר ולמיקרו אך שונה במהותו. במקום לחמם, לבשל, לצלות ו/או לאפות – פעולתו של מייבש המזון הנה ייבוש הלחות מהמזון. בעבר (ואף היום במקומות שונים בעולם) ייבוש מזון נעשה באמצעות חשיפתו הממושכת לשמש. הייבוש במייבש מזון נקי יותר מייבוש טבעי (המזון אינו חשוף לאבק ודומיו), וכמובן מהיר יותר. הוא נעשה בטמפרטורה נמוכה (למקפידים על תזונת רואו הוא מאפשר להגיע לטמפרטורה מדויקת של 45 מעלות).

השימוש במייבש מזון פשוט וקל – המזון מונח על גבי המגשים (מספר המגשים ושטח הייבוש משתנה ממייבש אחד למשנהו) והמשתמש קובע את זמן הייבוש והטמפרטורה. יש לקחת בחשבון שפעולת הייבוש מתמשכת (אמנם קצרה מפעולת השמש אך ארוכה מזמן הפעלת התנור) ועל כן, על פי רוב, מתוכננת מראש.

לצד העושר התזונתי, בריאותי, מייבשי המזון הינם ידידותיים לסביבה וחסכוניים בצריכת החשמל משמעותית ביחס לתנורים.

מייבש המזון מאפשר לאכול מזון חי שאינו מוגבל לפירות וירקות חיים, קטניות מונבטות, אגוזים וזרעים. בעזרתי אפשר ליצור עולם ומלאו של טעם, תשוקה והנאה לכל החושים וזה גם מה שמאפשר להתמיד בז'אנר ולהפוך אותו לחלק מהחיים מבלי להרגיש בחסר.

הכל עניין של יצירתיות, סקרנות וחדוות היצירה

אחת התופעות המסקרנות הנה המעבר שעשו מייבשי המזון מחדרי הסדנאות ומהמטבחים הביתיים אל בתי הקפה והמסעדות הנחשקים בעיר. כך, השימוש במייבש המזון במקום אפיה בתנור או טיגון במחבת מאפשר לחוות את כוחו של המזון החי בעוצמות הכי מרגשות שאפשר לדמיין. כל זאת, ממקום מלא טעם וחיוניות ולא ממקום מטיף לטרנד תזונתי כזה או אחר.

בתי הקפה המסקרנים שמקדמים אורח חיים בריא ותזונה בריאה, כקפה חמנייה, מיץ מרק ודומיהם, מביאים בשורה מופלאה לעולם הגסטרונומי: בנוסף לתפריטים צמחוניים-טבעוניים, עם אוריינטציה נטולת גלוטן ונטולת סוכר, לצד מנות אפויות ומבושלות, נוסף מגוון עשיר וצבעונני של מנות רואו פוד הנרקחות בקפדנות על גבי מדפי מייבש המזון. כך, ביצירתיות מושלמת במסעדות אלו תוכלו ליהנות לדוגמא מקציצות סלק בגוון סגלגל עמוק וחי, פלאפל בניחוח עוצמתי של כוסברה שערכיה הזונתיים נשמרו להפליא, קרקרים של ירקות ואגוזים ועוד. אכן קולינריית מזון חי במלוא הדרה המבוססת על העדפה ולא על הטפה.

אם אתם שפים המעוניינים לשדרג את התפריט עם מנות מיוחדות, או לשדרג מנות קיימות, אתם מוזמנים להתנסות בעושר הקולינארי שמייבש המזון יכול להוסיף. אם אתם פונים לקהל לקוחות המחפש מנות בריאות, מנות במייבש מזון ממש מתבקשות.

ב-'אופק חדש מוצרי בריאות' ניתן להתרשם ממגוון מותגים של מייבש מזון, ביניהם: סדונה, אקסקליבור ולקוויפ. בין הדגמים השונים ישנם ביתיים, תעשייתיים, מודולרים, בעלי מגשי פלסטיק או נירוסטה, כאלו המאפשרים חימון דו-שלבי ועוד.