מיצים לבריאות

היתרונות הבריאותיים של מיצים טבעיים 

 

מיצי פירות וירקות יכולים לחולל נפלאות לבריאותך. אין מדובר במיצים "טבעיים" מוכנים, שניתן למצוא בחנויות, אלא במיצים טריים אשר נצרכים סמוך ככל האפשר להכנתם. ידוע לכולם שירקות ופירות מכילים חומצות אמינו, ויטמינים, מינרלים ואנזימים, ומכאן גם ההמלצה לצרוך כמות גבוהה ככל האפשר של פירות וירקות לאורך היום.

 

Juice-vs-vitamins-2-New-Horizon-Health-Magazine-800-600

 

כמה מיצים כדאי לצרוך?

התשובה לשאלה זו אינה פשוטה. היא תלויה במצבו הבריאותי של כל אדם, באורח החיים שלו (האם יש גורמי מתח רבים), בחשיפה למזהמים (זהום אויר, קרינת רדיו וכדומה). עבור מרבית האנשים החיים חיים מודרניים, גם צריכה מרובה של פירות וירקות אינה מספיקה. הכנת מיצים מאפשרת לנו ליהנות מכמות גדולה של ויטמינים, מינרלים ואנזימים שנמצאים בכמות פירות וירקות שהיא מעבר ליכולת הצריכה שלנו. יתרון נוסף, הוא שהמאמץ הנדרש מן הגוף לעיכול המיץ וספיגתו הוא קל לעין ערוך מן המאמץ הנדרש לעיכול מזון מוצק. כאשר אנו מזינים את הגוף במיץ, אנו מוציאים פחות אנרגיה על עיכול ומותירים יותר אנרגיה לפעולות של ריפוי פנימי.

 

מה יתרונות המיצים על תוספי מזון?

מתוך ההנחה שאיננו יכולים לצרוך מספיק מזון שיספק לנו את אבני הבניין הנחוצים לנו, נוצרה הגישה שאנו זקוקים לתוספי מזון. אין הכוונה כאן לשלול תוספי מזון. לתוספי מזון יש תפקיד חשוב בהבראה, אולם מי שצורך אותם צריך להיות ער למספר נקודות. ראשית, הספיגה של תוספי מזון היא בעייתית, בייחוד ככל שהתוסף הוא סינטטי יותר (מרבית התוספים הם כימיקלים סינטטיים). לעומת זאת, בשתיית מיצים, יש לזכור שגוף האדם נועד מראש למזון מן הצומח, ולכן יכולת הספיגה היא אופטימאלית. בנוסף, פירות וירקות מן הטבע מכילים איזון מיטבי בין המרכיבים התזונתיים: חומצות אמינו, ויטמינים, אנזימים ומינרלים – איזון שכזה אינו בר השגה בטכנולוגיה הקיימת היום. הגוף יודע ליהנות ממרכיבים אלו, לרוב, תוך יכולת מדהימה להשתמש במה שנדרש, לאגור את שנדרש לאגור ולהיפטר ממה שלא נידרש לו, כך שהגוף יישאר באיזון. בצריכת תוספי מזון קל הרבה יותר לצאת מאיזון. לדוגמא, צריכה עודפת של סידן יכולה לערער את מאזן הסידן מגנזיום בגוף ולגרום לנזקים, צריכה מוגזמת של ויטמינים מסוימים אף היא יכולה לגרום לנזקים, וכך גם לגבי חומצות אמינו (התוסף היחידי שלא ידוע על נזקים מצריכה של כמויות גדולות הוא אנזימים. הגוף מסוגל לאגור אנזימים עודפים, ולהשתמש בהם במידת הצורך). יש לזכור תמיד שהגוף הוא מערכת הפועלת באופן מיטבי כאשר היא מאוזנת, וצריכה לא מבוקרת של תוספים, ותרופות קלות, מסייעת רבות ליצירת חוסר איזון ונטייה למחלות.

 

Juice-vs-vitamins-3-New-Horizon-Health-Magazine-800-600

 

מיצים טבעיים מול תוספים – השוואת עלות

לאחר שמנינו את החסרונות של תוספי מזון סינטטיים, נזכיר חיסרון נוסף שגם הוא חשוב לרובינו, והוא העלות. עלותם של תוספי המזון גבוהה הרבה יותר מצריכת מיצי פירות וירקות אורגניים. עשב חיטה הוא דוגמא מצוינת למקור זול במיוחד לויטמינים מינרלים חומצות אמינו ואנזימים שעלותו נמוכה מאוד. במקרים מסוימים, אנשים רוכשים תוספים סינטטיים יקרים, שתרומתם העיקרית לגוף היא שתן יקר. למרות החסרונות שנמנו כאן, יש לציין, שלעיתים יש תרומה רבה לתוספים. קיימים גם תוספים איכותיים, ושימוש נבון בהם יכול לסייע.

איזו מסחטה מומלצת?

בשוק ישנן שני סוגי מסחטות נפוצים. סוג ראשון הינו מסחטה צנטריפוגלית הפועלת באלפי סיבובים לדקה, מה שמאפשר סחיטה מהירה. החיסרון הוא שבשל פעולת הסכין העוצמתית והאגרסיבית נפגעים ערכים תזונתיים רבים (ויטמינים, מינרלים ואנזימים) וכן הסכין עצמה גורמת לחמצון רכיבי המזון.

סוג שני הוא מסחטות בכבישה קרה/איטיות אשר מועדפות על שוחרי בריאות רבים. מסחטות אלו עובדות בלחיצה/מעיכה וסוחטות פירות וירקות קשים ורכים כאחד. קצב הסחיטה שלהן אמנם איטי יותר אך הדבר מאפשר שמירה על ערכים תזונתיים רבים יותר והפקת המירב מהפרי/ירק הנסחט. בנוסף, בסוג זה של מסחטות ניתן לסחוט בקלות עלים ועשבים למיניהם, לדוגמא עשב חיטה. ירוקים אלו מכילים בדרך כלל כמות משמעותית של חומצות אמינו, ויטמינים ואנזימים וכן כלורופיל (המסייע בבנית הדם).

 

Juice-vs-vitamins--New-Horizon-Health-Magazine-800-600

שתיית מיצים בקביעות

את המיץ (רצוי ממקור אורגני) מכינים במטבח הפרטי, כך שידוע בדיוק מה הוא מכיל. ההכנה נמשכת מספר דקות, וכך גם שתיית המיץ, כך שזהו המזון המהיר עלי אדמות. הויטמינים , המינרלים והאנזימים שבמיצים הטריים מסייעים לגוף לשמור על רמה גבוהה של אנרגיה, על עצבים רגועים, על חוזק השרירים, הלב, השיער, העצמות, השיניים והציפורניים. הם גם מסייעים לשמור על ניקיון הדם ועל רמת PH (היחס בין חומצות לבסיסים) מאוזנת. הם עושים זאת באמצעות נטרול עודפי חומצות, בסיסים ותוצרי פסולת של מערכת העיכול וחילוף חומרים. מיצי פירות וירקות גדושים בריכוז של חומרים מזינים, ובשתיית כוסות אחדות של מיץ טעים מדי יום תספקו לגופכם רבים מן היסודות החיוניים, התורמים לכוחו ולתחושת רווחה כללית.

 

*** התכנים ו/או המאמרים ו/או המידע המתפרסמים באתר ו/או בפרסומים אחרים, אינם מהווים יעוץ רפואי ו/או מקצועי ו/או תחליף לייעוץ כזה ואינם בגדר המלצה או עצה רפואית או חוות דעת רפואית או אבחנה רפואית. כל מטרתם, לספק מידע ו/או העשרה ו/או הרחבת ידע אישי ומומלץ בטרם יישום ו/או עשיית כל שימוש במידע כאמור, לפנות לקבלת ייעוץ אישי ו/או פרטני ע"י בעל מקצוע מומחה (לרבות רופא, תזונאי וכד') ו/או לערוך בדיקות מקדימות הולמות.