חברת אוזרי הינה חברה אמריקאית המובילה בתכנון, עיצוב וייצור כלים לבית ולמטבח הבריא. המחבתות, הווקים והסירים של החברה נחשבים למובילים בתחום הבריאותי בזכות ציפויים קראמיים, וציפויים מתקדמים אחרים.

  • המדריך המלא לרכישת מחבת

כל מה שחשוב לדעת אודות עולם חומרי הבסיס וחומרי הציפוי מהם עשויים מחבתות.

גם אתם מבולבלים משפע המונחים והמחקרים בתחום? יצאנו לבדוק אחת ולתמיד מה עדיף: מחבת מנירוסטה, טפלון או מחבת קרמית?

המחבת, במובנים רבים מלכת הכלים, יצאה בשנים האחרונות מארונות המטבח, ובבתים לא מעטים ניתן לראות אותה מוצגת לראווה על ווים או מדפים בשלל צבעיה, ובצדק. היא צריכה להיות בהישג יד כי המתכונים של תבשילים רבים מתחילים בהוראות כמו "טגנו בצל", או "זירקו את החומרים למחבת לטיגון קל". והיא כמובן גם מאפשרת הכנה מהירה של מאכלים כמו חביתה, שניצל, שקשוקה ועוד.

אבל במקביל לעניין ההולך וגובר בעולם הגסטרונומיה, עלתה בשנים האחרונות גם המודעות לחשיבותו של הבישול הבריא ושל הכלים שבהם מכינים ומאפסנים את המזון. תחקירים בעיתונות אף מזהירים מדי פעם על הסכנות של חומרים שונים הנפלטים בעת הבישול או הטיגון. אלא שריבוי המונחים הטכניים, לצד רשימת הנזקים שהם עלולים לגרום, מצליחים לבלבל כל מי שאינו מהנדס מזון.

אז כדי לעשות סדר, לפחות בתחום המחבתות, הנה רשימת הסוגים העיקריים שלהן. וכמו שקורה בדרך כלל במציאות, יש אמנם מחבתות מומלצות, אך אין מחבת מושלמת. לכל חומר החסרונות והיתרונות שלו, והבחירה צריכה להיעשות בהתאם לשיקולים והדרישות האישיים.

ככלל, בסיס המחבת עשוי ממתכת כלשהי, אולם על מנת לקבל תכונות טובות של אי הידבקות ("נון סטיק"), נדרש לצפות את המחבת. כתוצאה מכך, ניתן לחלק את עולם החומרים מהן עשויות המחבתות לשניים, חומרי הבסיס וחומרי הציפוי.  

המדריך המלא לרכישת מחבת

חומרי בסיס

אלומיניום

האלומיניום הוא חומר זול וקל, שאף מפזר את החום בצורה יעילה, וככזה הוא אידאלי לכאורה לשימוש בסירים ומחבתות. אך בעת הבישול יוצר האלומיניום ריאקציה כימית עם המזון, היוצרת מלחי אלומיניום רעילים. מחקרים שונים קשרו את החומרים הללו לבעיות מוטוריות, לפגיעה בראייה ואף לאלצהיימר.

על מנת להתמודד עם הבעיה, עוברים חלק מכלי האלומיניום טיפול מיוחד שהופך את שטח המגע שלהם לתחמוצת האלומיניום (Anodized Aluminium) – חומר בטוח לשימוש. אולם התהליך מייקר משמעותית את מחירם.

נירוסטה

הנירוסטה, שהיא למעשה פלדת אל-חלד, היא חומר שאינו יוצר תרכובות מסוכנות בעת הבישול. אך מכיוון שהוא אינו נון סטיק, יש צורך להשתמש בשמן כדי לטגן במחבתות מהסוג הזה. בנוסף, יש לבדוק לפני הקנייה שאחוזי הכרום והניקל יהיו גבוהים, מכיוון שהן מגינות מפני חלודה. חשוב גם להקפיד לא לשרוט את הציפוי בעת הניקוי, שכן השריטות עלולות לגרום לפליטת ניקל. היסוד המתכתי הזה אמנם אינו רעיל בכמויות קטנות, אך הוא עלול לגרום לאלרגיות.

חומרי ציפוי

ציפוי טפלון

אולי החומר המוכר ביותר בעולם הציפויים. הטפלון הוא חומר המאפשר טיגון ללא שמן. הוא כל כך נון סטיק, עד שיש שהשוו אליו כמה פוליטיקאים ששום שערוריה אינה נדבקת אליהם. אולם מחקרים שנערכו בשנים האחרונות העלו כי בטמפרטורות גבוהות הטפלון פולט את הכימיקל PFOA (חומצה פרפלואורו-אוקטנואית), שעל פי מחקרים שונים עלול להעלות את הסיכונים להתקפי לב לפגיעה בפוריות ולפגוע בהתפתחות ילדים. חלק מהמחבתות החדשות כבר אינן מכילות PFOA, אולם גם הן פולטות חומרים החשודים כמסוכנים בטמפרטורה מעל 260 מעלות.

המדריך המלא לרכישת מחבת

ציפוי Eterna

זוהי טכנולוגיית ציפוי נון סטיק חדשנית שפותחה בארה"ב, המייצרת שכבת ציפוי עבה וחזקה במיוחד.  במבחנים שונים (כמו טיגון ביצת עין במשך 350 פעמים רצופות ללא שמן) הוכיח הציפוי עמידות גבוהה באופן משמעותי ביחס לסוגי הציפוי האחרים. מחבתות 'אוזרי' על בסיס פלדת אל-חלד המצופה ב-Eterna משלבות את הטוב שבשני העולמות: בסיס חזק ובטוח בריאותית וציפוי עמיד במיוחד.

ציפוי קרמי

מחבתות קרמיות אינן יוצרות תרכובות עם המזון, הן נון סטיק והציפוי הקרמי שלהן עמיד בטמפרטורות גבוהות ביותר ומאפשר טיגון ללא שמן. בנוסף, הן מיוצרות מחומרים טבעיים בתהליכים ידידותיים לסביבה.
עוד יתרון של המחבת הקרמית הוא העובדה כי החימום מתבצע גם באמצעות קרינת אינפרה אדום, שמבשלת את המזון לא רק מבחוץ, אלא גם מבפנים. התוצאה היא בישול בריא ואחיד יותר – מה שמשפר את הטעם והמרקם.

מחבת קרמית היא בהחלט מחבת מומלצת, אך גם לה יש חיסרון: הציפוי הקרמי נחשב עמיד מעט פחות, ועל כן מומלץ לוודא שלמחבת שאתם רוכשים יש "אבא". במקרה של מחבתות 'אוזרי' הציפוי הוא של 'גרבלון', חברה גרמנית בעלת מוניטין של עשרות שנים בתחום, המייצרת בהתאם להנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) והדרישות של הרשויות והחוקים המקבילים בגרמניה (LFGB ו-BfR).. כמו כן, יש לציין שמוצרי החברה נבדקו באופן בלתי תלוי, ונמצאו נקיים מרעלים. לגרבלון היסטוריה מוכחת של אמינות ביחס לחומרי הציפוי שהיא מייצרת, ומכיוון שציפויים הינם מעיסוקיה העיקריים, יש להניח שתמשיך להישמר אותה רמה של הקפדה.

המדריך המלא לרכישת מחבת