טריבסט היא חברה אמריקאית מהידועות בעולם בתחום מוצרי הבריאות. על מותגי החברה נמנים: מייבש מזון סדונה,מנבטה חשמלית פרש לייף, מסחטת גרין סטאר עלית ועוד.

 • שיטת גרסון

שמות נפוצים

דיאטת גרסון, טיפול גרסון, שיטת גרסון, תוכנית גרסון, מכון גרסון

סיכום רפואי אודות שיטת גרסון

זהו משטר טיפולים אשר פותח בידי ד”ר מקס גרסון, הכולל דיאטה קפדנית, חוקני קפה, ותוספי תזונה מסוימים, כולל לאטריל, אשר אינו חוקי בארה”ב. כיום הטיפול זמין במרפאות במכסיקו ובמקומות אחרים. משתמשים בשיטה זאת לטיפול בסרטן, ושאתר האינטרנט של מכון גרסון מציין כי 49 סוגי מחלות סרטן ומחלות ניווניות שונות אשר “נרפאו” באמצעות הטיפול. הדיאטה מדגישה מיצי פירות וירקות טריים, כמויות גדולות של פחמימות ואשלגן, איסור על מלח ושומן, כמויות קטנות של חלבונים מן החי, ולעיתים מוסיפים לדיאטה תוספים של אנזימי עיכול. הטיפול מתיימר לכוון אל הגורם לסרטן על ידי סילוק רעלים מן המערכת והמרצת המטבוליזם כך שהגוף יוכל לרפא את עצמו. חוקני קפה יכולים לגרום לזיהומים, מחסור חמור באלקטרוליטים ומוות. למרות הטענות של חסידי השיטה אודות 70-90 אחוזי החלמה, הרי שסקירת המקרים על ידי המכון הלאומי האמריקאי לסרטן NCI וה- Medical Society של מחוז ניו-יורק משנת 1947 לא מצאה הוכחות לכך שדיאטת גרסון מועילה במקרי סרטן וזאת עקב כך שבאותם שנים הרפואה הייתה מקובעת במחשבתה כי הרפואה המשלימה אינה עוזרת. הסקירה הרטרוספקטיבית והגדולה היחידה בוצעה ע”י מכון גרסון בעצמו. יש לציין כי מאז המכון האמריקאי לא ערך כל שינויים ואף לא נערכו מחקרים אודות השיטה מאז ועד היום.

שימושים נטענים לשיטת גרסון
 • אלרגיות
 • דלקת פרקים
 • אסתמה
 • טרשת עורקים
 • טיפול בסרטן
 • מחלות לב וכלי דם
 • תסמונת העייפות הכרונית
 • סילוק רעלים
 • סוכרת
 • יתר לחץ דם
 • אי פוריות
 • מחלת לו גריג (ALS)
 • טיפול במיגרנות
 • טרשת נפוצה
 • כיבי קיבה
 • פסוריאזיס
 • שחפת
מרכיבים
 • דיאטה: מיצי פירות וירקות טריים, כמויות גדולות של אשלגן, כמויות גדולות של פחמימות, מעט מאוד חלבון מן החי, ללא שומן, ללא מלח. מזונות אסורים כוללים קפה, גרגרים (berries), אגוזים, מוצרי חלב, מים מן הברז, מזונות מעובדים או משומרים וכלים מאלומיניום.
 • חוקני קפה
 • טיפולים נוספים: שמן פשתה, גלולות acidophilus-pepsin, תמיסת אשלגן, לאטריל, תמיסת Lugol (יודין / אשלגן יודין), גלולות royal jelly, שמן קיק, חוקני אוזון, חיסונים, וויטמין B12 מעורב בכבד.
מנגנון פעולה

גרסון טוען שהוא פיתח את השיטה על מנת לטפל במיגרנות שלו עצמו, אך מצא אותה יעילה לטיפול בשחפת סרטן העור,מלנומה, סרטן הקיבה, גידולי מוח. השיטה מבוססת על הטענה שהסרטן נגרם ע”י שינוי המטבוליזם של התאים באמצעות חומרים סביבתיים רעילים ועיבוד המזון, המשנים את תכולת הנתרן והאשלגן במזון. הנימוק של גרסון הוא שלחולי סרטן יש חיסון חלש ונזק לרקמות המאופיין ביחס מופחת של אשלגן תוך-תאי לנתרן (K/Na), וכאשר הסרטן נהרס, תוצרי ההפחתה ברעילות גורמים לאובדן הכרה ולמוות. הדיאטה של גרסון עשירה באשלגן ומגבילה צריכת נתרן למינימום במאמץ לתקן את חוסר שיווי המשקל הנ”ל, לתקן את הרקמות ולסלק רעלים מן הכבד, בעוד חוקני קפה מדווחים כגורמים להתרחבות צינוריות המרה והפרשה של תוצרי התפרדות הרעלים ע”י הכבד ודרך דופן המעי. תוספי אשלגן ואנזימים המחמצנים את בלוטת התריס ניתנים לשם חימצון תאים וחיסולם. אף אחת מטענות אלה אינה נתמכת במחקרים מדעיים.

שיטת גרסון גרמה לרמות נתרן נמוכות עד כדי גרימת אובדן הכרה. מקרים מדווחים אודות מוות מחוקני קפה חוזרים מציינים שהשיטה גרמה לירידה מסוכנת באלקטרוליטים בסרום. לחוקני קפה יש אוסמולריות של 62 mOsm לק”ג. חוקנים חוזרים מגדילים את נפח הנוזלים מחוץ לכלי הדם ועלולים לגרום לחוסר איזונים באלקטרוליטים ואף למוות.

מידת הספיגה של הכמות הגדולה של פירות וירקות טריים בדיאטה זאת מוטלת בספק, במיוחד בחולי סרטן במערכת העיכול או חולים בהם ניזוקה הרירית בגלל כימותרפיה. בעוד מרכיבים של דיאטת גרסון דומים לדיאטות המומלצות ע”י משרד החקלאות האמריקאי וארגון הסרטן האמריקאי ACS , הרי שדיאטות מטבוליות אינן מתאימות לחלק מן החולים עם מחלה גרורתית, במיוחד בצוואר, בראש ובמעי.

פרמקוקינטיקה

לא בוצעו מחקרים פרמקוקינטיים רשמיים.

אזהרות

ארגון הסרטן האמריקאי ACS מזהיר ששיטת גרסון עלולה להזיק לגוף.

השפעות שליליות

נפוצות: תסמינים של שפעת, אובדן תאבון, ריח רע בזיעה, חולשה, סחרחורות, פצעי הרפס, פצעי חום, חום גבוה, כאבים בגידול, עוויתות מעיים, שלשולים, הקאות.

נפוצות (דיאטה מטבולית): מחסור בחומרים מזינים (סידן, ויטמינים D ו- B12, חלבונים), אנמיה, אי-ספיגה.

מדווחות: Campylobacterfetus sepsis שנגרם ע”י הכבד דווח ב- 13 מטופלים שטופלו בשיטת גרסון בין השנים 1980 ו- 1986. בעקבות זאת, זריקות לכבד הוסרו מן הטיפול. אובדן הכרה כתוצאה מרמות נתרן נמוכות בסרום (עד כדי 102mEq לליטר) התרחשו אצל 5 מן המטופלים הנ”ל.

חוקני קפה גורמים לחוסר איזון באלקטרוליטים, הגורם לזיהומים קשים, התייבשות, דלקת המעי הגס, עצירות ומוות.

מקרים מדווחים (חוקני קפה): מקרה 1: מספר התקפים ותת-אשלגן בדם אשר גרמו לדום לב, דום נשימה, אובדן הכרה ומוות, דווחו לאחר שימוש מופרז בחוקני קפה (1 עד 4 בשעה) במשך מספר ימים. מקרה 2: מוות אשר נגרם בשל חוסר איזון בנוזלים ואלקטרוליטים, גרמו להשתפכויות של הצדר ושל מסב-הלב לאחר שימוש בחוקני קפה, 4 ביום למשך 8 שבועות.

אינטראקציה של שיטת גרסון עם תרופות
לא ידועות
סיכום בספרות ומאמרי ביקורת

ב- 1947, המכון הלאומי האמריקאי לסרטן NCI סקר 10 מקרים ש”נרפאו” וה- Medical Society של מחוז ניו-יורק סקר 86 תיקים רפואיים וראיין 10 מטופלים אשר טופלו בשיטת גרסון. בנוסף, ה- NCI סקר 50 מקרים אשר פורסמו בספר של גרסון (A Cancer Therapy: Results of Fifty Cases). באף אחד מן המקרים שנסקרו לא נמצאה עדות מספקת על מנת להוכיח יעילות. ב- 1989, בוצעו סקירת best case ומחקר פסיכולוגי ע”י חוקרים בריטיים. הם גילו שמספר מטופלים ראו תועלת מן הטיפול לפי שיטת גרסון, אך לא במידה משמעותית מבחינה רפואית; נראה כי המטופלים ראו תועלת פסיכולוגית מן הטיפול.

Hildenbrand GL, et al. Five-year survival rates of melanoma patients treated by diet therapy after the manner of Gerson: a retrospective review. Altern Ther Health Med 1995;1:29-37.

סקירה רטרוספקטיבית של 5 שנות הישרדות של 153 חולי מלנומה לבנים ומבוגרים אשר טופלו לפי שיטת גרסון בטיחואנה, מכסיקו הושוותה לשיעורי הישרדות אשר דווחו בספרות הרפואית. מתוך 249 חולי מלנומה אשר טופלו בין השנים 1975 עד 1990, רק 153 היו ניתנים להערכה בשלב הכניסה. החולים עברו טיפולים לפי שיטת גרסון, כולל דיאטה, חוקני קפה, ומספר טיפולים נוספים למשך זמן שלא דווח. בסה”כ, 45 (29%) חולים שרדו לפחות 5 שנים. מתוך 14 חולים עם מלנומה בשלב I אוII, אף לא אצל אחד היתה התקדמות של המחלה, ולא חזרה אצלם המלנומה במשך עד 17 שנים. מתוך 35 החולים בשלב III, 25 (71%) שרדו למשך 5 שנים, בהשוואה לשיעורי הישרדות שנעו בין 27% ל- 42% בספרות. מתוך 104 חולים בשלב IV, 18 נכנסו עם מחלה גרורתית שטחית ללא גרורות פנימיות, ומתוכם 7 (39%) שרדו בין 5 ל- 19 שנים. זאת, בניגוד ל- 6% הישרדות במקרים דומים שהופיעו במחקר שהתפרסם ע”י Eastern Cooperative Oncology Group. אף לא אחד מתוך 86 החולים עם גרורות מתקדמות שרד 5 שנים. החוקרים לא המליצו על מנגנון לפעולה עבור שיטת גרסון, אך מודים שהסביבה הפסיכולוגית התומכת של הקליניקה עשויה היתה להשפיע על התוצאות. פגם רציני במחקר זה הוא כשלונו במעקב אחר טיפולים אחרים בהם השתמשו החולים, וכן כשלונו בציון טיפולים קונבנציונליים שנלקחו במקביל או לפני הטיפולים לפי שיטת גרסון. מאחר ומחקר זה עקב רק אחר 61% מן החולים שטופלו בקליניקה, ייתכן וזהו אינו ייצוג מקיף של התוצאות של הגישה. החוקרים טוענים שסקירת best case הקודמת של NCI אודות גישת גרסון היתה לקויה בהתמקדותה בתוצאה של נסיגת הגידול, אשר אינה מתועדת כהלכה ברוב המרפאות העוסקות ברפואה אלטרנטיבית. למרות שהנתונים המוטלים בספק הם מעניינים, מחקר זה מציג את הצורך בנתונים מלאים יותר ממרפאות אלטרנטיביות. במידה והתומכים בגישות אלה מעוניינים שהגישות יעברו הערכה מדעית ויוכרו כטיפולים משלימים, עליהם לספק נתונים רבים ככל האפשר (ולא רק שיעורי הישרדות), ולבצע מחקרים מבוקרים, לצורך ההוכחה.